PIŁKA NOŻNA

W przypadku piłki nożnej wysoki poziom amortyzacji jest niezbędny w celu zagwarantowania komfortu zawodników podczas gry oraz ochrony przed upadkiem. Dlatego też typowa sztuczna murawa boiska piłkarskiego posiada wypełnienie z piasku i kauczuku.

Na przykład wysokość włókna wynosząca 60 mm z warstwą piasku o grubości ok. 10 mm (od spodu) oraz 30 mm warstwą kauczuku (na wierzchu) pozwala uzyskać poziom amortyzacji wynoszący 65%. Niemniej utrzymanie tak wysokiego poziomu amortyzacji wymaga przeprowadzania konserwacji wypełnienia, ponieważ wraz z postępującym ubiciem kauczuku poziom amortyzacji spadnie do ok. 50%.


W przypadku tego typu tradycyjnych boisk problemem (powodowanym przez dużą ilość kauczuku) są duże odkształcenia oraz niska stabilność stopy. To z kolei uniemożliwia zawodnikom osiąganie optymalnej sprawności na boisku. Natomiast przy zastosowaniu podkładów ProPlay-Sport20 wystarczy zaledwie 10 mm warstwa wypełnienia z kauczuku zamiast tradycyjnej warstwy o grubości 30 mm, aby uzyskać amortyzację na poziomie 65% przy odkształceniu wynoszącym zaledwie 9 mm. Podkłady ProPlay-Sport stanowią zatem odpowiedź na obydwa powyższe problemy; wymagany poziom amortyzacji, odkształceń oraz stabilności stopy osiąga się przy zastosowaniu cieńszej warstwy kauczuku w wypełnieniu.


Produkty przeznaczone do stosowania na tradycyjnych boiskach do piłki nożnej:

product-specs-proplay-sport20
product-specs-proplay-sport23

Produkty przeznaczone do stosowania na boiskach do piłki nożnej z murawą bez wypełnienia:

product-specs-proplay-sport15-215
product-specs-proplay-sport17

Boczne odprowadzenie wody z boiska
Tradycyjne boisko do piłki nożnej ze sztuczną murawą posiada przepuszczalną podbudowę z układem przewodów odprowadzających wodę u jej podstawy. Niemniej, ze względu na niższe koszty budowy, popularność zyskują boiska ze sztuczną murawą z bocznym odprowadzeniem wody.  Podkłady elastyczne ProPlay-Sport same w sobie oferują bardzo wysoką przepuszczalność wody – w ich przypadku parametr stopnia przenikania wody podkładu elastycznego jest ponad 100 razy wyższy od wymaganego. Niemniej w przypadku obfitych opadów deszczu nawet standardowy podkład elastyczny ProPlay-Sport nie będzie w stanie odprowadzić wody z boiska na boki. Aby zapewnić suchą nawierzchnię boiska podczas obfitych lub nawet bardzo gwałtownych opadów (o intensywności na poziomie 50 mm/godz) podkłady ProPlay-Sport23D wyposażono w umieszczone w płaszczyźnie kanaliki odprowadzające wodę znajdujące się w spodniej warstwie podkładu. Podczas gwałtownych opadów ten zapewniający jednocześnie amortyzację i drenaż podkład charakteryzuje się maksymalną odległością odprowadzania wody wynoszącą 40 m (przy nachyleniu 0,6%). Podkład ProPlay-Sport20D posiada mniejsze kanaliki odprowadzające wodę oraz przeznaczony jest do stosowania w obszarach, gdzie gwałtowne opady występują rzadziej. Ponieważ obecność kanalików odprowadzających wodę nie pozostaje bez wpływu na sztywność podkładu, zmieniona nieco została gęstość zarówno podkładów amortyzujących jak i odprowadzających wodę.

Produkty przeznaczone do bocznego odprowadzania wody na boiskach do piłki nożnej:

product-specs-drainage

Podgrzewanie boiska
Większość elastycznych podkładów amortyzujących stanowi izolację cieplną, co oznacza, że zamontowane na układzie ogrzewania płyty boiska, blokują przepływ ciepła do murawy. Problem ten można rozwiązać, stosując podkłady podgrzewające ProPlay-HP, które można układać zarówno na systemach ogrzewania wykorzystujących medium ciekłe (z przewodami rurowymi) lub na elektrycznych układach ogrzewających (z taśmami). Podkłady ProPlay-HP posiadają w wierzchniej warstwie kanaliki kompatybilne z przewodami rurowymi lub taśmami układu ogrzewania. Dzięki temu właściwości z zakresu izolacji cieplnej stają się zaletą, ponieważ całość wygenerowanego ciepła trafia do murawy. Typowa budowa podkładów ProPlay znacząco redukuje ogrzewanie znajdującej się pod murawą warstwy gleby. Wymiary kanalików oraz konstrukcja samych podkładów zależy od systemu ogrzewania. Niemniej w większości przypadków istnieje możliwość zastosowania jednego z dwóch standardowych podkładów z oferty naszej firmy. Obydwa typy podkładów mogą również zostać wyposażone w kanaliki odprowadzające wodę. 

Produkty przeznaczone do stosowania na boiskach do piłki nożnej z ogrzewaną murawą:

product-specs-proplay-hp23el
product-specs-proplay-hp40li

Uwaga: ProPlay-HP23el dla taśm elektrycznych (ten model układany jest bezpośrednio pod murawą). ProPlay-HP40li dla przewodów rurowych przenoszących medium ciekłe (pomiędzy warstwą piachu a sztuczną murawą układa się warstwę tłucznia kamiennego)  

PROPLAY-SPORT20(D)

ProPlay-Sport20(D) stanowi techniczną warstwę sportową przeznaczoną do stosowania na boiskach ze sztuczną murawą. 

W celu zapewnienia szybkiego montażu podkłady ProPlay-Sport20(D) mają postać zazębiających się ze sobą płyt ze szczelinami dylatacyjnymi. 

Podkłady ProPlay20(D) składają się ze spajanego cieplnie polietylenu usieciowanego o komórkach zamkniętych (XPE lub PEX). Minimalną trwałość podkładów z pianki XPE szacuje się na 100 lat. 

Oprócz modelu ProPlay-Sport20 zapewniającego wymagane parametry techniczne w ofercie znajduje się również model ProPlay-Sports20D. Produkt ten posiada dodatkowe (umieszczone w płaszczyźnie) kanaliki zapewniające odpowiednie odprowadzanie wody w przypadku muraw układanych na nieprzepuszczalnym, nieporowatym podłożu. 

PROPLAY-ECOSPORT

Podkłady ProPlay-EcoSport zostały zaprojektowane specjalnie jako niedrogie podkłady mające stanowić zamiennik istniejącej podbudowy zapewniającej odprowadzanie wody. Podkłady ProPlay-EcoSport są zgodne ze specyfikacją STC oraz FIFA 1*. Mogą być również stosowane w przypadku boisk do piłki nożnej dla młodzieży a także uniwersalnych boisk sportowych. Tego typu obiekty najczęściej powstają na obszarach mieszkalnych oraz w pobliżu szkół, gdzie stanowią bezpieczne miejsce zabaw dla młodzieży. Ze względu na połączenie właściwości z zakresu amortyzacji, odprowadzania wody oraz komfortu podkłady ProPlay-EcoSport stanowią idealną nawierzchnię dla tego typu zastosowań. W celu zweryfikowania, czy ten produkt jest odpowiedni dla danej inwestycji prosimy o kontakt z opiekunem klienta.

Nazwa inwestycji Miasto Kraj Zastosowanie Rok
Kompleks sportowy MRC Abbotsford Kanada Uniwersalne 2015
Szkoła Yasmine School Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie Piłka nożna 2015
Boisko do futbolu amerykańskiego uczelni De Anza College Los Altos Hills USA Futbol amerykański 2015
Szkoła Mounds View High School Arden Hills, Minnesota USA Futbol amerykański 2015
Obiekt sportowy South Surrey Athletic Park Surrey Kanada Piłka nożna 2014
Boise Boise USA Piłka nożna dla dzieci 2013
Centrum wystawiennicze Chilliwack Chilliwack, BC Kanada Piłka nożna 2013
Liceum Santiego Santiego Chile Piłka nożna 2013
Soundview Service Co Nowy Jork USA Piłka nożna 2012

PROPLAY-HP23el

ProPlay-HP23el stanowi techniczną warstwę sportową przeznaczoną do stosowania na boiskach ze sztuczną murawą. W celu zapewnienia szybkiego montażu, warstwa ProPlay-HP23el sprzedawana jest w belach o maksymalnej długości 75 m oraz szerokości 1 lub 2 m. Warstwa ProPlay-HP23el przeznaczona jest do stosowania z podkładami wyposażonymi w taśmy elektryczne. Podkłady umieszczane są bezpośrednio pod murawą. 

Oprócz wymaganych właściwości technicznych oraz z zakresu przewodzenia ciepła model ProPlay-HP23el posiada dodatkowe (umieszczone w płaszczyźnie) kanaliki zapewniające odpowiednie odprowadzanie wody w przypadku muraw układanych na nieprzepuszczalnym, nieporowatym podłożu. 

Warstwa ProPlay-HP23el znalazła zastosowanie w licznych inwestycjach zrealizowanych w różnych krajach. Poniżej przedstawiamy kilka spośród nich. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z opiekunem klienta.

Nazwa inwestycji Miasto Kraj Zastosowanie Rok
Raufoss IL Raufoss Norwegia Piłka nożna 2014
Valle Hovin Idrettspark Oslo Norwegia Piłka nożna 2013
Hafstadparken kunstgrasbaner Förde Norwegia Piłka nożna 2012
sogndal-15

Miasteczko uniwersyteckie Fosshaugane, Norwegia

PROPLAY HP40li

ProPlay-HP40li stanowi techniczną warstwę sportową przeznaczoną do stosowania na boiskach ze sztuczną murawą. W celu zapewnienia szybkiego montażu, warstwa ProPlay-HP40li sprzedawana jest w belach o maksymalnej długości 75 m oraz szerokości 1 lub 2 m. Warstwa ProPlay-HP40li przeznaczona jest do stosowania w konstrukcjach z przewodami rurowymi przenoszącymi medium ciekłe, w przypadku których pomiędzy warstwą piachu a sztuczną murawą układa się warstwę tłucznia kamiennego. 

Warstwa ProPlay-HP40li znalazła zastosowanie w licznych inwestycjach zrealizowanych w różnych krajach. Poniżej przedstawiamy kilka spośród nich. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z opiekunem klienta.

Nazwa inwestycji

Miasto

Kraj

Zastosowanie

Rok

Korsvoll IL

Korsvoll

Norwegia

Piłka nożna

2015

Football Salo

Salo

Finlandia

Piłka nożna

2015

Football Kotka

Kotka

Finlandia

Piłka nożna

2015

Stadion Grefsen

Oslo

Norwegia

Piłka nożna

2014

Linköping Arena

Linköping

Szwecja

Piłka nożna

2013

Haugstbygd

Hönefoss

Norwegia

Piłka nożna

2010

Kaja Idrettanlegg

Vinstra

Norwegia

Piłka nożna

2010

PROPLAY-SPORT23(D)

ProPlay-Sport23(D) stanowi techniczną warstwę sportową przeznaczoną do stosowania na boiskach ze sztuczną murawą. W celu zapewnienia szybkiego montażu podkłady ProPlay-Sport23(D) mają postać zazębiających się ze sobą płyt ze szczelinami dylatacyjnymi. Podkłady ProPlay23(D) składają się ze spajanego cieplnie polietylenu usieciowanego o komórkach zamkniętych (XPE lub PEX). Minimalną trwałość podkładów z pianki XPE szacuje się na 100 lat. Oprócz modelu ProPlay-Sport23 zapewniającego wymagane parametry techniczne w ofercie znajduje się również model ProPlay-Sports23D. Produkt ten posiada dodatkowe (umieszczone w płaszczyźnie) kanaliki zapewniające odpowiednie odprowadzanie wody w przypadku muraw układanych na nieprzepuszczalnym, nieporowatym podłożu.

PROPLAY – SPORT15/215

ProPlay-Sport15/2015 stanowi techniczną warstwę sportową przeznaczoną do stosowania na boiskach ze sztuczną murawą. W celu zapewnienia szybkiego montażu podkłady ProPlay-Sport15/215 mają postać zazębiających się ze sobą płyt ze szczelinami dylatacyjnymi. 

Podkłady ProPlay-Sport15/215 znalazły zastosowanie w licznych inwestycjach zrealizowanych w różnych krajach. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z opiekunem klienta. 

PROPLAY-SPORT17

ProPlay-Sport17 stanowi techniczną warstwę sportową przeznaczoną do stosowania na boiskach ze sztuczną murawą. W celu zapewnienia szybkiego montażu podkłady ProPlay-Sport17 mają postać zazębiających się ze sobą płyt ze szczelinami dylatacyjnymi. 

Podkłady ProPlay-Sport17 znalazły zastosowanie w licznych inwestycjach zrealizowanych w różnych krajach. Poniżej przedstawiamy kilka spośród nich. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z opiekunem klienta.