NAWIERZCHNIE UNIWERSALNE

Ponieważ wymogi dla poszczególnych nawierzchni są zbyt mocno zróżnicowane, ciężko połączyć sport niekontaktowy (np. tenis) ze sportem pół-kontaktowym (np. piłką nożną) lub dyscypliną kontaktową (np. rugby). 

Dlatego też dostępne są poniższe kombinacje nawierzchni uniwersalnych:

  • – Tenis i hokej na trawie
  • – Hokej i piłka nożna
  • – Piłka nożna i rugby


W celu stworzenia optymalnej nawierzchni należy określić dyscyplinę dominującą. 

Tenis i hokej na trawie czy hokej na trawie i tenis?
Jeżeli dyscypliną dominującą ma być tenis, punktem wyjściowym będzie nawierzchnia przeznaczona do gry w tenisa. Wówczas wystarczy zastosować bardziej miękki podkład (np. ProPlay-Sport15/2015 zamiast ProPlay-Sport15). 

Jeżeli dyscypliną dominującą ma być hokej na trawie, punktem wyjściowym będzie nawierzchnia przeznaczona do gry w hokeja na trawie. W tym przypadku nie można stosować nawierzchni bez wypełnienia (zalewanej wodą), ponieważ wówczas odbicie piłki od nawierzchni będzie znacznie poniżej wymaganych 80%. Optymalną nawierzchnią będzie murawa do hokeja na trawie z wypełnieniem z piasku oraz z bardziej sztywnym podkładem, np. ProPlay-Sort15/2015 zamiast ProPlay-Sport17. 

Hokej na trawie i piłka nożna czy piłka nożna i hokej na trawie? 
Jeżeli dyscypliną dominującą ma być hokej na trawie, punktem wyjściowym będzie nawierzchnia przeznaczona do gry w hokeja. Ponieważ piłka nożna jest sportem pół-kontaktowym, a wślizgi stanowią ważny element rozgrywki, murawa bez wypełnienia (zalewana wodą) nie jest odpowiednią nawierzchnią dla tej dyscypliny. Optymalną nawierzchnią będzie murawa do hokeja z wypełnieniem z piachu natomiast z bardziej miękkim podkładem, np. ProPlay-EcoSort lub ProPlay-Sport20 zamiast ProPlay-Sport17. 

Natomiast w przypadku gdy sportem dominującym jest piłka nożna, punktem wyjściowym będzie albo murawa do piłki nożnej z wypełnieniem z piasku i kauczuku lub półpiaskowa murawa do piłki nożnej 4 G. Pierwsza opcja wymaga połączenia albo z bardziej sztywnym/cieńszym podkładem (np. ProPlay-Sport17) lub ze znacznie cieńszym podkładem (takim jak ProPlay-EcoSport) w miejsce standardowego modelu ProPlay-Sport20. Druga z opcji będzie wymagała połączenia z bardziej miękkim/grubszym podkładem (np. ProPlay-Sport17) w miejsce standardowego modelu ProPlay-Sport15/2015. 

Piłka nożna i rugby czy rugby i piłka nożna? 
Piłka nożna i rugby to bardzo podobne dyscypliny pod względem nawierzchni, na której są rozgrywane; w obydwu przypadkach mamy do czynienia ze sportem kontaktowym i w związku z tym konieczne jest stosowanie nawierzchni zapewniającej przyczepność oraz amortyzację uderzeń.  W przypadku rugby dochodzi do mocniejszych uderzeń o nawierzchnię, ponieważ chwyty w biegu stanowią ważny element rozgrywki. 

Jeżeli sportem dominującym ma być piłka nożna, murawa do gry w piłkę nożną o niskiej wysokości włókna oraz z wypełnieniem z piasku i kauczuku, w połączeniu z podkładem ProPlay-Sport20, umożliwia grę w rugby ze względu na dużą krytyczną wysokość upadku wynoszącą ponad 1 metr. Zastosowanie podkładu ProPlay-Sport23 pozwoli uzyskać większą krytyczną wysokość upadku, nawet do wymaganej wartości 1,4 m, bez nadmiernego podnoszenia parametru odkształcenia. 

Natomiast jeżeli sportem dominującym ma być rugby, wówczas murawa do gry w rugby z wypełnieniem z pasku i kauczuku o standardowej wysokości włókna, w połączeniu z podkładem ProPlay-Sport20, będzie odpowiednia również do gry w piłkę nożną ze względu na wysoką stabilność stopy. Zastosowanie podkładu ProPlay-EcoSport pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszej stabilności stopy bez nadmiernego pogarszania parametru krytycznej wysokości upadku. 

W przypadku gdy żadna z dyscyplin nie będzie dominująca, należy zastosować nawierzchnię o średniej wysokości włókna z wypełnieniem z piasku i kauczuku w połączeniu z podkładem ProPlay-Sport20

Uniwersalne boiska sportowe


Uniwersalne boiska sportowe to wielofunkcyjne obiekty rekreacyjne. Najczęściej powstają na obszarach miejskich, aby młodzież miała gdzie grać w piłkę nożną lub koszykówkę. Boiska te w większości przypadków charakteryzują się betonową lub utwardzoną nawierzchnią, natomiast coraz częściej stosuje się również sztuczną nawierzchnię. Typowym rozwiązaniem jest stosowanie nawierzchni z wypełnieniem z piasku lub niższej klasy murawy do gry w hokeja. Wypełnienie z piasku ma za zadanie „wyrównać” murawę oraz zapewnić ochronę przed aktami wandalizmu. Niemniej tego typu nawierzchnie oferują bardzo niski poziom amortyzacji, tj. ok. 20%. 

Zastosowanie elastycznego podkładu amortyzującego ProPlay-MP (o uniwersalnym charakterze), dzięki grubości wynoszącej 18 mm oraz niskiej gęstości, pozwoli podnieść parametr amortyzacji do ponad 50%. Jest to tani sposób na poprawę komfortu korzystania z boisk uniwersalnych ze sztuczną murawą. 

PROPLAY-MP

Podkład ProPlay-MP zaprojektowano specjalnie z myślą o stosowaniu na boiskach do piłki nożnej oraz innych boiskach ze sztuczną nawierzchnią, w przypadku których nie obowiązują rygorystyczne wymagania, a liczy się tylko dobra zabawa, amortyzacja i komfort. Podkład ProPlay-MP doskonale sprawdzi się w przypadku boisk do piłki nożnej dla dzieci, placów zabaw oraz uniwersalnych boisk sportowych. Stanowi idealną nawierzchnię w przypadku tego typu obiektów ze względu na połączenie właściwości z zakresu amortyzacji, odprowadzania wody oraz komfortu.